2016-09-29 Czwartek – Rozważania

      Brak komentarzy do 2016-09-29 Czwartek – Rozważania

2016-09-29J 1,47-51

JEZUS UJRZAŁ, JAK NATANAEL ZBLIŻAŁ SIĘ DO NIEGO, I POWIEDZIAŁ O NIM: PATRZ, TO PRAWDZIWY IZRAELITA, W KTÓRYM NIE MA PODSTĘPU. POWIEDZIAŁ DO NIEGO NATANAEL: SKĄD MNIE ZNASZ? ODRZEKŁ MU JEZUS: WIDZIAŁEM CIĘ, ZANIM CIĘ ZAWOŁAŁ FILIP, GDY BYŁEŚ POD DRZEWEM FIGOWYM. ODPOWIEDZIAŁ MU NATANAEL: RABBI, TY JESTEŚ SYNEM BOŻYM, TY JESTEŚ KRÓLEM IZRAELA! ODPARŁ MU JEZUS: CZY DLATEGO WIERZYSZ, ŻE POWIEDZIAŁEM CI: WIDZIAŁEM CIĘ POD DRZEWEM FIGOWYM? ZOBACZYSZ JESZCZE WIĘCEJ NIŻ TO. POTEM POWIEDZIAŁ DO NIEGO: ZAPRAWDĘ, ZAPRAWDĘ, POWIADAM WAM: UJRZYCIE NIEBIOSA OTWARTE I ANIOŁÓW BOŻYCH WSTĘPUJĄCYCH I ZSTĘPUJĄCYCH NA SYNA CZŁOWIECZEGO.

Natanel to ten sam, który w kontekście Jezusa pytał: „czy może być co dobrego z Nazaretu?”. I pomimo braku grzeczności i poprawności Chrystus stawia go za wzór. Czasami nam się wydaje, że przed Bogiem trzeba być bardzo poprawnym: ślicznie wyrecytowana i piękna stylistycznie modlitwa, napuszona liturgia, śpiew przypominający bardziej operową arię niż wołanie serca do Stwórcy, przykładna postawa ciała na modlitwie, itd. Sam pamiętam, że kiedy przygotowywano nas do posługi ministranckiej to ćwiczono nas na tysiące sposobów, zbiórki były liturgiczną musztrą, natomiast nikt nam wtedy nie powiedział, że ministrant ma się swoją posługą modlić. A od czystego serca (i możliwości przyjęcia Komunii Świętej) ważniejsze były spodnie na kant i czarne pantofle.
Jezusowi chodzi o cos zupełnie innego. Od zewnętrznej formy ważniejsze jest serce. Serce, które ma być wolne od podstępu. Ojciec Augustyn Pelanowski mówił kiedyś, że „przed Jezusem możemy być najgorsi, byle byśmy byli prawdziwi”. Jezus nas zna. Zna nasze serca i chodzi o to byśmy właśnie tacy, do cna prawdziwi przed Nim stawali, nawet jeśli mamy Mu do zadania trudne pytania albo pretensje do wykrzyczenia. On się ich nie boi! Poproś dzisiaj Jezusa aby ci pomógł stawać się bardziej prawdziwym w dialogu z Nim. To zaowocuje także prawdziwym życiem w relacjach do ludzi.
Dobrego dnia