2016-09-23 Piątek – Rozważania

      Możliwość komentowania 2016-09-23 Piątek – Rozważania została wyłączona

2016-09-23Łk 9,18-22
GDY RAZ JEZUS MODLIŁ SIĘ NA OSOBNOŚCI, A BYLI Z NIM UCZNIOWIE, ZWRÓCIŁ SIĘ DO NICH Z ZAPYTANIEM: ZA KOGO UWAŻAJĄ MNIE TŁUMY? ONI ODPOWIEDZIELI: ZA JANA CHRZCICIELA; INNI ZA ELIASZA; JESZCZE INNI MÓWIĄ, ŻE KTÓRYŚ Z DAWNYCH PROROKÓW ZMARTWYCHWSTAŁ. ZAPYTAŁ ICH: A WY ZA KOGO MNIE UWAŻACIE? PIOTR ODPOWIEDZIAŁ: ZA MESJASZA BOŻEGO. WTEDY SUROWO IM PRZYKAZAŁ I NAPOMNIAŁ ICH, ŻEBY NIKOMU O TYM NIE MÓWILI. I DODAŁ: SYN CZŁOWIECZY MUSI WIELE WYCIERPIEĆ: BĘDZIE ODRZUCONY PRZEZ STARSZYZNĘ, ARCYKAPŁANÓW I UCZONYCH W PIŚMIE; BĘDZIE ZABITY, A TRZECIEGO DNIA ZMARTWYCHWSTANIE.
Łatwo jest mówić o wierze innych. Nie trudno jest skrytykować czyjąś wrażliwość religijną. Apostołowie także nie wieli większych oporów by poplotkować przed Jezusem o innych. Ale chyba nie spodziewali się kolejnego pytania: „a WY, za kogo mnie uważacie?”. To znaczy, dosyć gadania o innych, powiedzcie Mi, co macie w sercu, czy tam się cokolwiek zmieniło od czasu, kiedy chodzicie za Mną?
Nam też łatwo przychodzi rozmawiać o kimś. Ale Jezus dzisiaj nas wyrywa z duchowego uśpienia i pyta: a TY, za kogo mnie uważasz? Kim tak naprawdę jestem dla ciebie? I nie chodzi tu o wiedzę katechizmową. Ale jak jest z twoją relacją do Jezusa? Czy tam w ogóle się coś osobistego zaczęło?
Jezus apostołom mówi prawdę o sobie: „Syn Człowieczy musi wiele wycierpieć, będzie odrzucony i zabity, a trzeciego dnia zmartwychwstanie”. Czy jest w Tobie zgoda na takiego Boga? Czy Twoja wizja Jezusa dopuszcza Jego kruchość? A przecież przekonujemy się o tym w czasie każdej Eucharystii, kiedy wydany jest w ręce kapłana i przez niego łamany. Ale z tych okruszyn połamanego chleba zawsze świta zwycięstwo zmartwychwstania. To także dobra nowina dla nas. My też często jesteśmy krusi jak eucharystyczny chleb, ale wierząc w Jezusa, możemy być pewni, że także z okruszyn naszych słabości przebija się blask przyszłego zwycięstwa! Nie poddawaj się zwątpieniu!
Dobrego dnia 🙂